Skip to content Skip to footer
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Koncert komuso shakuhachi w wykonaniu Kogetsu Maekawa Sensei

30 kwietnia 2023 @ 17:00

Mekawe

Shakuhachi to bambusowy flet prosty, który w obecnej formie posiada pięć otworów (cztery z przodu, jeden z tyłu). Dźwięk jest wydobywany przez umiejętne kierowanie strumienia powietrza na ostrą krawędź ustnika.

Od wieków do dziś w Japonii i na zachodzie spopularyzowała się gra na tym instrumencie, który urzeka swoją prostotą, a zarazem głębią.

Maekawa sensei zaprezentuje repertuar z tradycji japońskiej szkoły Fuke, która sięga okresu Edo (1603–1868). To specyficzny rodzaj grania, rzadko spotykany pośród estradowych występów z użyciem shakuhachi.

 

Kogetsu Maekawa Sensei jest nauczycielem Kinpu-ryu i Myoan-ryu oraz specjalnej techniki oddychania zwanej gyakufukushiki-tanden-kokyuho (oddychanie odwrotno-przeponowe). Sensei Kogetsu Maekawa jest cenionym nauczycielem tradycyjnej szkoły shakuhachi Fuke Zen. Maekawa jest uczniem i kontynuatorem mistrza Okamoto Chikugai, jednego z wielkich mentorów shakuhachi XX wieku, który zasłynął jako kolekcjoner utworów z różnych grup shakuhachi rozproszonych po Japonii. Mistrz Maekawa jest członkiem zarządu grupy badawczej Komaku Shakuhachi i ma rozległą wiedzę na temat różnych szkół (ryū) z tak zwanej grupy Myoan. Posiada licencję shihan zarówno Kinpu ryu, jak i Myōan ryu. Często uczy Kinpu ryu w mieście Hirosaki w prefekturze Aomori – miejscu, z którego pochodzi Kinpu ryu, aby wspomóc wysiłki regionu w zachowaniu i utrzymaniu żywej lokalnej sztuki. Mistrz Maekawa jest też prezesem organizacji Kogetsukai, która aktywnie podtrzymuje tradycję związaną z Fuke Zen.

Details

Date:
30 kwietnia 2023
Time:
17:00
Event Category:
Website:
https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/koncert-komuso-shakuhachi-wykonaniu-kogetsu-maekawa-sensei/

Venue

Instytut Grotowskiego, Piekarnia Centrum Sztuk Performatywnych
Festiwal Sakura

Tradycja japońska jest dla nas źródłem, inspiracją i punktem odniesienia. Wiedza zawarta w praktyce aikido – ta dotycząca psychofizyczności, uwagi, kontaktu, jak i ta na poziomie etosu – niezmiennie pozostaje głównym horyzontem naszej pracy.

Organizatorzy
Festiwal Sakura © 2024. Projekt współfinansowany przez Wydział Kultury Miasta Wrocławia