Skip to content Skip to footer

SAKURA 2024

Sakura. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji to kolejna edycja festiwalu, którego celem jest prezentacja związków kultury japońskiej z kulturą polską i europejską, oraz ich wzajemnych wpływów na gruncie sztuki, szeroko pojętej kultury fizycznej, praktyki duchowej, filozofii, literatury, nauki, a także biznesu.

Pierwsze dwie edycje, które miały miejsce w latach 2022 i 2023, okazały się ogromnym sukcesem, a ich interdyscyplinarność pozwoliła na dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Chcemy, aby III odsłona festiwalu była kolejnym krokiem w głąb niezwykłej i różnorodnej kultury Japonii, a Wrocławskie dni japońskich inspiracji stały się przestrzenią dla transmisji kultury, miejscem spotkania i żywego dialogu, w czasie którego będzie można doświadczyć międzykulturowego transferu idei i wartości. Pragniemy przedstawić fascynujący świat Japonii nie tylko jako egzotyczny i odległy, ale również taki, który istnieje tuż obok i ma wpływ na rodzimych twórców oraz przedstawicieli lokalnej kultury. 

W 2024 roku będziemy mieli zaszczyt gościć wielu znakomitych artystów japońskich, m.in. Kei Ishikawę, Ritsuko Takahashi, Fumihiro Yoshino, Hisako Tachibanę, Megumi Edę oraz Reiko Yamadę.

Partnerami festiwalu są: Kino Nowe Horyzonty, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu,  Otwarte Pracownie Plastyczne im. Eugeniusza Gepperta,  Mazda Jaremko, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski oraz Bulvary.

 

Nadchodzące wydarzenia

18 — 25 sierpnia 24

Kimono jako doświadczenie

Eklektyzm światów, eksperymentalność działań i nowatorska forma ekspresji – wrocławskie Muzeum Narodowe zaprasza na autorską wystawę Joanny Hawrot, uznanej polskiej projektantki, kostiumografki i artystki wizualnej. To pierwsza tak duża wystawa tej twórczyni łącząca świat mody, sztuki…

Minione wydarzenia

26 kwietnia 24

Wystawa sztuki: Ishi to kumo / Kamienie i chmury

Wystawa sztuki: Ishi to kumo / Kamienie i chmury
08 — 09 maja 24

Warsztaty tańca butō

W ramach festiwalu Sakura 2024. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji | Warsztaty prowadzone przez członków grupy Butō Space-Cradle – Kei Ishikawę, Ritsuko Takahashi i Fumihiro Yoshino Butō nie jest czymś,…
09 — 10 maja 24

Please Cry

W ramach festiwalu Sakura 2024. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji| Spektakl taneczny Megumi Edy i Reiko Yamady Spektakl dla widzów od 18 roku życia, na scenie wykorzystywane jest światło stroboskopowe, dym…
09 maja 24

Genji Monogatari

W ramach festiwalu Sakura 2024. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji | Wykład performatywny Takashiego Sasakiego z udziałem Hisako Tachibany Shihan Wykład poświęcony arcydziełu klasycznej literatury japońskiej pt. „Genji monogatari, czyli Opowieści…
10 maja 24

Mukae – pomiędzy ciszą a ciszą

W ramach festiwalu Sakura 2024. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji| Spektakl tańca butō w wykonaniu Ritsuko Takahashi Equinox to czas zrównania dnia z nocą. To taniec pomiędzy tym a innym światem.…
11 — 19 maja 24

Ishi to kumo / Kamienie i chmury

Zapraszamy na wystawę organizowaną przez naszą uczelnię w ramach Festiwalu Sakura, Wrocławskie dni japońskich inspiracji. Ishi to kumo / Kamienie i chmury  to wystawa w ramach odbywającego się cyklicznie projektu popularyzującego…
11 maja 24

Warsztaty mangowe

Wszyscy nosimy w sobie historie: od krótkich nowel, po wielotomowe, kosmiczne epopeje. Każda z nich warta jest opowiedzenia, czasem potrzebujemy tylko małej zachęty lub pomocnej dłoni. Podczas warsztatów dowiecie się,…
11 maja 24

Cykl wykładów poświęconych kulturze Japonii

𝐅𝐢𝐠𝐮𝐫𝐤𝐢 𝐡𝐚𝐧𝐢𝐰𝐚 𝐳 𝐨𝐤𝐫𝐞𝐬𝐮 𝐊𝐨𝐟𝐮𝐧 (wykład wygłosi prof. dr hab. Gościwit Malinowski) W okresie Kofun, kiedy wznoszono w Japonii monumentalne kurhany w kształcie dziurki od klucza, pod którymi chowano władców pojawiają się figurki haniwa.…
11 maja 24

Rakugo – japoński teatr jednego aktora

W ramach festiwalu Sakura 2024. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji | Pokaz Teatru Kobito Rakugo Sztuka opowiadania historii to jedna z najstarszych form komunikacji. Opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie, z ust…
11 maja 24

A Flower

W ramach festiwalu Sakura 2024. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji | Spektakl tańca butō w wykonaniu Fumihiro Yoshino Byłem pod wielkim wrażeniem, gdy zobaczyłem występ Daisukego Yoshimoto. Nie mogłem jednak zrozumieć,…
11 maja 24

Jajko

W ramach festiwalu Sakura 2024. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji | Spektakl tańca butō w wykonaniu Kei Ishikawy – Mamo! – Uhm. – Mamo, popatrz! – Uhm. – Mamo, no…
12 maja 24

Kokyu – oddech, który porusza

W ramach festiwalu Sakura 2024. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji Trening otwarty Studia Kokyu prowadzony przez Przemysława Błaszczaka Zapraszamy do udziału w praktycznym wprowadzeniu do treningu oraz poszukiwaniu odpowiedzi na…
12 maja 24

Teatr nō

W ramach festiwalu Sakura 2024. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji | Wykład performatywny dr. Jakuba Karpoluka Nō (能 – jap. umiejętność, talent) to jeden z trzech – obok aktorskiego teatru kabuki…
12 maja 24

Podróżując na wiosennym wietrze z Japonii, dzięki dźwiękom koto i shamisenu

W ramach festiwalu Sakura 2024. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji| Koncert Hisako Tachibany Shihan Koncert japońskiej muzyki klasycznej i współczesnej, wykonywanej na koto i shamisenie – tradycyjnych japońskich instrumentach strunowych.  …
13 — 19 maja 24

Mistrzowie Kina Japońskiego

Sakura. Wrocławskie dni japońskich inspiracji doczekała się już III edycji. Główne wydarzenia w ramach festiwalu odbędą się w dniach 9-12 maja w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, a od 13 do…
13 maja 24

Konkurs HAIKU x3

Co to jest haiku? Japońska forma poetycka z XVII w., rozwinięta przez Matsuo Bashō, uprawiana także współcześnie, skondensowana i minimalistyczna. „Haiku nie jest wierszem, nie jest literaturą, jest to skinięcie,…
17 maja 24

Wykład Opowieść o księciu Genjim

Tematem wykładu jest Genji monogatari, czyli Opowieść o księciu Genjim – arcydzieło literatury japońskiej i światowej, jak również ukazany w nim niezwykle żywy i realistyczny obraz japońskiej kultury dworskiej przełomu X…
20 — 06 czerwca 24

Wystawa prac inspirowanych Japonią i jej sztuką

Wystawa prac inspirowanych Japonią i jej sztuką, które wykonano w różnych technikach i pracowniach Wernisaż 21.05 – 18:00
Festiwal Sakura

Tradycja japońska jest dla nas źródłem, inspiracją i punktem odniesienia. Wiedza zawarta w praktyce aikido – ta dotycząca psychofizyczności, uwagi, kontaktu, jak i ta na poziomie etosu – niezmiennie pozostaje głównym horyzontem naszej pracy.

Organizatorzy
Festiwal Sakura © 2024. Projekt współfinansowany przez Wydział Kultury Miasta Wrocławia