Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Teatr nō

12 maja @ 15:00 - 16:30

W ramach festiwalu Sakura 2024. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji | Wykład performatywny dr. Jakuba Karpoluka

Nō (能 – jap. umiejętność, talent) to jeden z trzech – obok aktorskiego teatru kabuki i lalkowego teatru bunraku – rodzajów japońskiego teatru klasycznego. Udokumentowana historia teatru nō sięga XIV wieku. To teatr poetycki i muzyczny, u którego korzeni legły wcześniejsze formy widowiskowe, chińskie i japońskie, sakralne oraz świeckie (m.in. dengaku, sarugaku, tańce kuse mai). W 2001 roku teatr nō został ogłoszony Niematerialnym Dziedzictwem Kultury Ludzkości UNESCO. Podczas wykładu słuchaczom zostaną przedstawione pryncypia sztuki aktorskiej nō w odniesieniu do tańców i pieśni w konwencji shimai.

J.Karpoluk.profile.photo.PJATKJakub Karpoluk jest badaczem widowisk oraz kultury wizualnej, japonistą, twórcą teatralnym i kuratorem, autorem tekstów naukowych i krytycznych.
Ukończył studia magisterskie na Kolegium MISH Uniwersytetu Warszawskiego, a tytuł doktora uzyskał w Instytucie Sztuki PAN, gdzie obecnie wykłada. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Sztuki Nowych Mediów oraz na Wydziale Kultury Japonii w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Jest stypendystą Japan Foundation oraz IS PAN. Studiował na Uniwersytecie Waseda na Wydziale Filmu i Teatru w Tokio, gdzie uczył się sztuki aktorskiej japońskiego tradycyjnego teatru nō w szkołach kanze, kita oraz shimogakari hōshō. Współpracował m.in. z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Łazienki Królewskie, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego. Produkował spektakle teatralne, w których także występował, w Polsce, Japonii, Austrii, Francji, Niemczech i Czechach (m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie, Odeon Theater w Wiedniu i w Maison de la Culture du Japon w Paryżu). Od wielu lat współpracuje z tokijskim Teatrem Tessenkai.

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Szczegóły

Data:
12 maja
Godzina:
15:00 - 16:30
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/teatr-no/

Miejsce wydarzenia

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
Festiwal Sakura

Tradycja japońska jest dla nas źródłem, inspiracją i punktem odniesienia. Wiedza zawarta w praktyce aikido – ta dotycząca psychofizyczności, uwagi, kontaktu, jak i ta na poziomie etosu – niezmiennie pozostaje głównym horyzontem naszej pracy.

Organizatorzy
Festiwal Sakura © 2024. Projekt współfinansowany przez Wydział Kultury Miasta Wrocławia