Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wykład Opowieść o księciu Genjim

17 maja @ 19:00

Tematem wykładu jest Genji monogatari, czyli Opowieść o księciu Genjim – arcydzieło literatury japońskiej i światowej, jak również ukazany w nim niezwykle żywy i realistyczny obraz japońskiej kultury dworskiej przełomu X i XI wieku. Dzieło, którego autorką jest dama dworu, poetka i pisarka Murasaki Shikibu, powstało około 1008 roku i składa się z 54 ksiąg, ukazujących historię życia, kariery zawodowej i związków miłosnych tytułowego bohatera księcia Genjiego, syna cesarza. Opowieść o księciu Genjim, zaliczona przez UNESCO do dziedzictwa kultury światowej, została przełożona na wiele języków europejskich, jak również na współczesny japoński. Obecnie jest przygotowywany pierwszy polski przekład tego dzieła.  

Opowieść o księciu Genjim to utwór z jednej strony unikalny, pokazujący kulturę dworską i obyczaje ówczesnej Japonii, z drugiej zaś strony posiada pewne wartości uniwersalne ukazuje bowiem rzeczywistość przez pryzmat uczuć bohaterów, ich wyborów oraz konfliktów wewnętrznych.

Iwona Kordzińska-Nawrocka – absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Shinshū (Japonia). Zatrudniona w Katedrze Japonistyki UW na stanowisku profesora uczelni, obecnie kierownik Katedry. Specjalizuje się z klasycznej literaturze,  języku oraz współczesnej kulturze japońskiej, w szczególności kulturze życia codziennego i kulturze popularnej. Opublikowała m.in.: Japońską miłość dworską (TRIO, 2005), Ulotny świat ukiyo. Obraz kultury mieszczańskiej w twórczości Ihary Saikaku (WUW, 2010), Japońską kulturę kulinarną (Japonica 2018),Dziesięć wieków Genji monogatari w kulturze Japonii (redakcja, WUW, 2008), Japonia w perspektywie transkulturowej (współredakcja z Agnieszką Kozyra, Japonica 2021).

Szczegóły

Data:
17 maja
Godzina:
19:00
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://biblioteka.wroc.pl/opowiesc-o-ksieciu-genjim-wyklad-sakura-17-05/

Miejsce wydarzenia

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Filia 12, Dworzec
Piłsudskiego 105
Wrocław, Poland
+ Google Map
Festiwal Sakura

Tradycja japońska jest dla nas źródłem, inspiracją i punktem odniesienia. Wiedza zawarta w praktyce aikido – ta dotycząca psychofizyczności, uwagi, kontaktu, jak i ta na poziomie etosu – niezmiennie pozostaje głównym horyzontem naszej pracy.

Organizatorzy
Festiwal Sakura © 2024. Projekt współfinansowany przez Wydział Kultury Miasta Wrocławia