Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Genji Monogatari

9 maja @ 18:00 - 19:30

W ramach festiwalu Sakura 2024. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji | Wykład performatywny Takashiego Sasakiego z udziałem Hisako Tachibany Shihan

Wykład poświęcony arcydziełu klasycznej literatury japońskiej pt. „Genji monogatari, czyli Opowieści o księciu Genjim” oraz jego autorce Murasaki Shikibu. Podczas wykładu zostaną przybliżone konteksty powstania utworu – zarówno historyczny, jak  i społeczny. Ponadto będzie można wysłuchać partii narracyjnych dzieła oraz powiązanych z nim utworów muzycznych w wykonaniu Hisako Tachibany Shihan, skomponowanych na koto i shamisen – tradycyjne japońskie instrumenty strunowe.

 

archiwum prywatne Takashiego SasakiTakashi Sasaki studiował na wydziale literatury na Uniwersytecie Tohoku. Jest nauczycielem języka japońskiego w szkole średniej w prefekturze Miyagi. Trzykrotnie zorganizował koncert tradycyjnej muzyki japońskiej „Genji no Kai” i wygłosił komentarz do utworu muzycznego pt. „Opowieść o Genji w świecie jiuta i sangen”, skomponowanego na shamisen. Brał udział w interpretacji tanek – nierymowanych japońskich utworów poetyckich – do spektaklu  „Dwie kobiety z Krainy Śniegu, pionierki ery Meiji”. Jest autorem scenariusza i reżyserem projektu artystycznego Miyagi „Moonflower”.

 

 

IMG_1007 (1)Hisako Tachibana jest Wielką Mistrzynią (Shihan) metody Miyagi sha Ikuta w grze na koto i shamisenie, zaangażowaną w działania na rzecz promocji tradycyjnej muzyki japońskiej. Współpracuje z różnymi instrumentalistami, grającymi m.in. na  fortepianie, skrzypcach, klarnecie czy shinobue (japońskim flecie poprzecznym). Występowała w musicalu „Sendai Cat” i spektaklu „Dwie kobiety z Krainy Śniegu, pionierki ery Meiji”. Stworzyła muzykę do spektakli recytatorskich „Masaoka Shiki: Podróżowanie po regionie Michinoku” i „Doi Bansui: sosna medytacyjna”. Brała udział w licznych wydarzeniach muzycznych, takich jak koncerty tradycyjnej muzyki japońskiej (np. „Genji no Kai”), koncerty gry na instrumentach muzyki zachodniej, warsztaty komponowania utworów muzycznych na taiko, shakuhachi i shamisenie – tradycyjnych instrumentach japońskich. Występowała w Australii, Malezji i Singapurze. Jest dyrektorką szkoły Sakura Okoto.

Szczegóły

Data:
9 maja
Godzina:
18:00 - 19:30
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/genji-monogatari/

Miejsce wydarzenia

Instytut Grotowskiego, Piekarnia Centrum Sztuk Performatywnych
Festiwal Sakura

Tradycja japońska jest dla nas źródłem, inspiracją i punktem odniesienia. Wiedza zawarta w praktyce aikido – ta dotycząca psychofizyczności, uwagi, kontaktu, jak i ta na poziomie etosu – niezmiennie pozostaje głównym horyzontem naszej pracy.

Organizatorzy
Festiwal Sakura © 2024. Projekt współfinansowany przez Wydział Kultury Miasta Wrocławia