Skip to content Skip to footer
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Sakura – Wystawa prac

29 kwietnia 2023 - 30 kwietnia 2023

Wystawa prac Aleksandry Janik, Małgorzaty „Mauko” Korczak, Michała Puszczyńskiego, Grzegorza Gajosa, Przemysława Pintala, Anny Kołodziejczyk, Danieli Tagowskiej i Kamila Moskowczenki

Od drugiej połowy XIX w. sztuka japońska miała duży wpływ na rozwój zachodniej kultury nowoczesnej i współczesnej. Tradycyjna estetyka wabi-sabi, redukcja środków wyrazu, asymetria kompozycji, linearyzm, a także manggha, anime i popkultura współczesnej Japonii nadal silnie oddziałują na wyobraźnię twórców. W prezentowanych pracach artyści związani z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych odwołują się do indywidualnych doświadczeń i inspiracji, tworząc nowy kontekst wpływu kultury kraju kwitnącej wiśni na sztukę współczesną.

W holu Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia zaprezentowane zostaną prace z serii Sensorium Aleksandry Janik i Grzegorza Gajosa zrealizowane w Tokio, obrazy i obiekty inspirowane kulturą japońską autorstwa Przemka Pintaka, Danieli Tagowskiej Anny Kołodziejczyk oraz Kamila Moskowczenko, wielkoformatowa kaligrafia Małgorzaty ,,Mauko” Korczak oraz chawan – czarki do ceremonii picia herbaty autorstwa Michała Puszczyńskiego.

Praca Małgorzaty ,,Mauko” Korczak, kaligrafia „Ikigai”, podróżowała z artystką po Japonii, czego efektem stał się zbiór zdjęć Dawida Kałuskiego, pokazujących jak kontekst i otoczenie wchodzą w dialog z obiektem artystycznym. Japońskie słowo „Ikigai”/ ⽣生き甲斐 dosłownie tłumaczy się jako „powód do życia”.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną także czarki chawan do ceremonii picia herbaty, wykonane w unikalnym procesie wypalania ceramiki drewnem aż do temp 1350 st C. Prace zostały zrealizowane w kompleksie japońskich pieców Tozan, podczas stypendium Fulbrighta w Northern Arizona University w 2020 roku.

Małgorzata „Mauko” Korczak jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, projektantką, melomanką i podróżniczką zakochaną w górze Fuji. Obecnie posiada drugi i semi trzeci dan z japońskiej kaligrafii Shodō 書道. Współautorka cyklu spotkań „Japonia x 5 czyli łatwe rozmowy o niełatwym kraju” oraz autorka travelogue’a „Ja. Japonia/私と日本”.

 

 

Aleksandra Janik jest graficzką, kuratorką, uczestniczką wielu wystaw krajowych i zagranicznych w tym 56. Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji w 2015 r. Od 2010 roku kieruje Pracownią Druku Cyfrowego i Technik Eksperymentalnych w Katedrze Grafiki Artystycznej na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W latach 2021–22 realizowała projekt badawczy w Tokyo University of the Arts w ramach programu Bekker NAWA.

 

Michał Puszczyński jest artystą ceramikiem, rzeźbiarzem, wykładowcą na Wydziale Ceramiki i Szkła oraz Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prekursor wykorzystania dalekowschodnich metod wypalania ceramiki w Polsce. Wziął udział w wielu wystawach, sympozjach i projektach artystycznych w Europie, USA oraz Azji. Laureat stypendium Fulbrighta, członek International Academy of Ceramics (IAC) i National Council on Education for the Ceramic Arts (NCECA). Trenuje aikido od 2012 roku (I stopień dan).

www.instagram.com/michalpuszczynski/

Grzegorz Gajos jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się fotografią, wideo, audio oraz projektowaniem
graficznym. W swoich pracach często odnosi się do zagadnień społecznych, kulturowych oraz ekologicznych, wspierając się dokumentalnym i inscenizacyjnym wymiarem
fotografii.

 

Przemysław Pintal jest profesorem uczelni w Katedrze Rysunku wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadzi Pracownię Rysunku oraz Pracownię Działań Intermedialnych. Od 2014 roku jest dyrektorem artystycznym Triennale Rysunku Wrocław. Ostatnie projekty badawcze prowadzi w ramach współpracy między artystami polskimi i japońskimi. Razem z Danielą Tagowską zrealizował m.in. „Double Line”, „Limited Vision”, „Power Games” oraz polską edycję międzynarodowego projektu „Turn” zorganizowaną we współpracy z tokijskim Uniwersytetem Sztuki GEIDAI. Jego praktyka artystyczna obejmuje rysunek, malarstwo, obiekty i prace site-specific.

 

Daniela Tagowska jest artystką intermedialną i kuratorką przedsięwzięć artystycznych. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku
malarstwo. Wykładowczyni na międzywydziałowych, interdyscyplinarnych studiach w języku angielskim MFA na wrocławskiej ASP (od 2022 roku kierowniczka studiów).
Prowadzi przedmioty: rysunek intermedialny oraz coaching i facylitacja procesów twórczych. Asystentka w Katedrze Mediacji Sztuki, gdzie prowadzi przedmioty: projekty kuratorskie oraz projekty artystyczne. Akredytowana trenerka (ICF PCC) i facylitatorka procesów twórczych specjalizująca się we wspieraniu artystów i badaniu potencjału kompetencyjnego sztuki.

 

Anna Kołodziejczyk jest malarką, wykładowczynią Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, kuratorką sztuki. Swoje prace realizuje głównie w technice malarstwa olejnego, koncentruje się na temacie architektonicznych ruin i percepcji ornamentu. Laureatka Nagrody Prezydenta w 8. Krajowym Konkursie Malarstwa im. Eugeniusza Gepperta (2007). W 2021 roku uhonorowana Nagrodą Kulturalną Silesia przyznaną za dokonania artystyczne i wkład w rozwój kultury na Dolnym Śląsku (Polska). Zrealizowała kilkanaście wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych w Polsce i za granicą. Kilkukrotnie uczestniczyła w projektach artystycznych w Japonii (Tokio, Kioto).

 

Kamil Moskowczenko jest adiunktem na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Współtwórca projektu Silesium – reinterpretującego historyczno-kulturową kondycję Dolnego Śląska. Od 2005 związany z przeglądem sztuki Survival oraz Galerią Sztuki Współczesnej Mieszkanie Gepperta. Uczestnik polsko-japońskich projektów artystycznych. Tworzy obrazy, eksplorujące imaginarium nieświadomości za pomocą działań eksperymentalnych w zakresie warsztatu malarskiego. Performance, obiekty i instalacje, które tworzy, to próby definiowania granic naukowego poznania zjawisk naturalnych, takich jak kierunek upływu czasu czy grawitacja.

Details

Start:
29 kwietnia 2023
End:
30 kwietnia 2023
Event Category:
Website:
https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/sakura/

Venue

Instytut Grotowskiego, Piekarnia Centrum Sztuk Performatywnych
Festiwal Sakura

Tradycja japońska jest dla nas źródłem, inspiracją i punktem odniesienia. Wiedza zawarta w praktyce aikido – ta dotycząca psychofizyczności, uwagi, kontaktu, jak i ta na poziomie etosu – niezmiennie pozostaje głównym horyzontem naszej pracy.

Organizatorzy
Festiwal Sakura © 2025. Projekt współfinansowany przez Wydział Kultury Miasta Wrocławia