Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kamienie shodō – wystawa rzeźb ceramicznych pokrytych ekspresyjnymi kaligrafiami Małgorzaty ,,Mauko” Korczak i Michała Puszczyńskiego

30 kwietnia 2023 - 23 maja 2023

We wrocławskim Ogrodzie Japońskim zostanie zaprezentowana wystawa przygotowana specjalnie z myślą o tym miejscu. Kamienie shodō to premierowy pokaz ceramicznych rzeźb pokrytych kaligrafiami nawiązującymi do japońskiego pisma, efekt współpracy artystycznej Małgorzaty „Mauko” Korczak i Michała Puszczyńskiego. Monolityczne rzeźby ceramiczne Michała Puszczyńskiego, który kładzie nacisk na prostotę, redukcję i minimalizm formy, są pozbawione zbędnych detali i ozdób. Ich powierzchnie, gładkie lub noszące ślady rzeźbiarskich gestów, pokrywa białe matowe szkliwo. Płaszczyzny stają się przestrzenią do ekspresyjnego, kontrastowego działania malarskiego, które z kolei jest tłem dla subtelnych znaków naniesionych przez Małgorzatę „Mauko” Korczak. Wykonane czarnym tuszem i wystawione na działanie przyrody kaligrafie te będą wraz z upływem czasu stopniowo znikać z powierzchni rzeźb, co nawiązuje do estetyki Dalekiego Wschodu, gdzie stałymi motywami są przemijanie oraz nieustająca zmiana. Shodō – dosłownie „droga pisma”, czyli japońska technika kaligrafii – jest uważane za formę sztuki abstrakcyjnej, w której podobnie jak w malarstwie i rzeźbie ważne jest wyrażenie emocji przez artystę. Istotnym jej elementem jest wykorzystanie pustej przestrzeni między znakami, która odgrywa równie ważną rolę co same znaki i pozwala przekazać uczucia w subtelny i nieoczywisty sposób.

Małgorzata „Mauko” Korczak jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, projektantką, melomanką i podróżniczką zakochaną w górze Fuji. Obecnie posiada drugi i semi trzeci dan z japońskiej kaligrafii Shodō 書道. Współautorka cyklu spotkań „Japonia x 5 czyli łatwe rozmowy o niełatwym kraju” oraz autorka travelogue’a „Ja. Japonia/私と日本”.

MENU GŁOWNE

 

Michał Puszczyński jest artystą ceramikiem, rzeźbiarzem, wykładowcą na Wydziale Ceramiki i Szkła oraz Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prekursor wykorzystania dalekowschodnich metod wypalania ceramiki w Polsce. Wziął udział w wielu wystawach, sympozjach i projektach artystycznych w Europie, USA oraz Azji. Laureat stypendium Fulbrighta, członek International Academy of Ceramics (IAC) i National Council on Education for the Ceramic Arts (NCECA). Trenuje aikido od 2012 roku (I stopień dan).

www.instagram.com/michalpuszczynski/

Szczegóły

Początek:
30 kwietnia 2023
Koniec:
23 maja 2023
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Ogród Japoński we Wrocławiu, ul. Adama Mickiewicza 1
Festiwal Sakura

Tradycja japońska jest dla nas źródłem, inspiracją i punktem odniesienia. Wiedza zawarta w praktyce aikido – ta dotycząca psychofizyczności, uwagi, kontaktu, jak i ta na poziomie etosu – niezmiennie pozostaje głównym horyzontem naszej pracy.

Organizatorzy
Festiwal Sakura © 2024. Projekt współfinansowany przez Wydział Kultury Miasta Wrocławia