Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Sakura – Wystawa sztuki

30 kwietnia 2022 - 8 maja 2022

Począwszy od drugiej połowy XIX w. sztuka japońska miała duży wpływ na rozwój sztuki nowoczesnej i współczesnej. Tradycyjna estetyka wabi-sabi, redukcja środków wyrazu, asymetria kompozycji, linearyzm, a także manggha, anime i popkultura współczesnej Japonii nadal silnie oddziałują na wyobraźnię twórców. W prezentowanych rzeźbach, ceramice, grafice i kaligrafii, artyści związani z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych odwołują się do indywidualnych doświadczeń i inspiracji, tworząc nowy kontekst wpływu kultury kraju kwitnącej wiśni na sztukę współczesną.

Monolityczne białe formy ceramiczne użyte jako płótna pokryte są ekspresyjnymi symbolami i znakami, które powstały w spontanicznym działaniu malarskim i są bardziej zapisem procesu twórczego niż skończonym dziełem.
Michał Puszczyński, wystawa rzeźb

Prace prezentowane na wystawie wynikają z fascynacji japońską kulturą picia herbaty w jej wysublimowanej (茶道) oraz codziennej formie, jak i z chęci szerzenia tej tradycji na rodzimym gruncie. Zestaw czarek herbacianych prezentuje czysto użytkowe podejście do formy natomiast seria Szukając domu wykorzystuje formę czarki do eksperymentów artystycznych.
Małgorzata Maternik, wystawa ceramiki

Prace z tej serii są próbą ujęcia problemu nie tylko w odniesieniu do japońskich hikikomori – ale w szerszym kontekście wyzwań zmieniającego się świata.
Aleksandra Janik, wystawa grafik i fotografii

Prace poświęciłem dość swobodnym rozważaniom nad naturą śmierci i moim do niej stosunku.
Przemysław Pintal, wystawa rysunków

 

Małgorzata „Mauko” Korczak jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, projektantką, melomanką i podróżniczką zakochaną w górze Fuji. Obecnie posiada drugi i semi trzeci dan z japońskiej kaligrafii Shodō 書道. Współautorka cyklu spotkań „Japonia x 5 czyli łatwe rozmowy o niełatwym kraju” oraz autorka travelogue’a „Ja. Japonia/私と日本”.

 

 

Małgorzata Maternik jest absolwentką japonistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 2017 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na kierunku sztuka i wzornictwo ceramiki i rozpoczęła pracę jako asystentka w Pracowni Działań Intermedialnych w Ceramice prowadzonej przez prof. dr hab. Adama Abla.. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), Rady Miasta Wrocław (2016), Prezydenta Miasta Wrocław (2021); uczestniczka wystaw i rezydencji artystycznych w kraju i za granicą.

 

Aleksandra Janik jest graficzką, kuratorką, uczestniczką wielu wystaw krajowych i zagranicznych w tym 56. Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji w 2015 r. Od 2010 roku kieruje Pracownią Druku Cyfrowego i Technik Eksperymentalnych w Katedrze Grafiki Artystycznej na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W latach 2021–22 realizowała projekt badawczy w Tokyo University of the Arts w ramach programu Bekker NAWA.

 

Michał Puszczyński jest artystą ceramikiem, rzeźbiarzem, wykładowcą na Wydziale Ceramiki i Szkła oraz Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Prekursor wykorzystania dalekowschodnich metod wypalania ceramiki w Polsce. Wziął udział w wielu wystawach, sympozjach i projektach artystycznych w Europie, USA oraz Azji. Laureat stypendium Fulbrighta, członek International Academy of Ceramics (IAC) i National Council on Education for the Ceramic Arts (NCECA). Trenuje aikido od 2012 roku (I stopień dan).

 

Przemysław Pintal jest profesorem uczelni w Katedrze Rysunku wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prowadzi Pracownię Rysunku oraz Pracownię Działań Intermedialnych. Od 2014 roku jest dyrektorem artystycznym Triennale Rysunku Wrocław. Ostatnie projekty badawcze prowadzi w ramach współpracy między artystami polskimi i japońskimi. Razem z Danielą Tagowską zrealizował m.in. „Double Line”, „Limited Vision”, „Power Games” oraz polską edycję międzynarodowego projektu „Turn” zorganizowaną we współpracy z tokijskim Uniwersytetem Sztuki GEIDAI. Jego praktyka artystyczna obejmuje rysunek, malarstwo, obiekty i prace site-specific.

 

Szczegóły

Początek:
30 kwietnia 2022
Koniec:
8 maja 2022
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/sakura-wystawa-sztuki/

Miejsce wydarzenia

Instytut Grotowskiego, Piekarnia Centrum Sztuk Performatywnych
Festiwal Sakura

Tradycja japońska jest dla nas źródłem, inspiracją i punktem odniesienia. Wiedza zawarta w praktyce aikido – ta dotycząca psychofizyczności, uwagi, kontaktu, jak i ta na poziomie etosu – niezmiennie pozostaje głównym horyzontem naszej pracy.

Organizatorzy
Festiwal Sakura © 2024. Projekt współfinansowany przez Wydział Kultury Miasta Wrocławia