Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Please Cry

9 maja - 10 maja

W ramach festiwalu Sakura 2024. III Wrocławskie dni japońskich inspiracji| Spektakl taneczny Megumi Edy i Reiko Yamady

Spektakl dla widzów od 18 roku życia, na scenie wykorzystywane jest światło stroboskopowe, dym oraz głośna muzyka

„Please Cry” to spektakl taneczny nawiązujący do doświadczeń wojennych babci Megumi Edy. Babcia artystki była pielęgniarką w Japonii podczas II wojny światowej. Megumi Eda dowiedziała się o tym, oglądając rodzinne zdjęcia, a jakiś czas później obejrzała film dokumentalny o japońskich pielęgniarkach wojskowych i ich traumatycznych wspomnieniach z okresu wojny. Skłoniło to performerkę do rozmyślań nad życiem babci, wyobrażeń na temat tego, jakie mogły być jej przeżycia wojenne i jak wpłynęły na dalsze jej losy, a także – jaki skutek wywarły na życiu samej artystki. Z tych imaginacji powstała osobista tkanka spektaklu.

„W trakcie procesu twórczego wspominałam chwile spędzone z moją babcią i próbowałam odkryć, jak jej doświadczenia ukształtowały także mnie. Kiedy zastanawiałam się nad historią mojej rodziny i moim obecnym pobytem w Berlinie, uświadomiłam sobie, że trauma wojny nie ogranicza się do przeszłości, ale jest trwałym dziedzictwem przekazanym przez pokolenia jako nieprzerwany łańcuch. Obserwując rozdzierającą serce rzeczywistość niewinnych ludzi, stracone życie i ciągłe akty okrucieństwa, szczególnie wobec dzieci, czuję się bezsilna, bez wiary w możliwość wpływu na zmianę. To trudna rzeczywistość, z którą trzeba się zmierzyć.

Główną ideą spektaklu jest eksploracja – poprzez siłę mowy ciała i muzyki –  wewnętrznych przemian dokonujących się w umysłach kobiet zmuszonych radzić sobie z sytuacjami życia i śmierci.

W tym przedsięwzięciu mam zaszczyt po raz kolejny współpracować z wizjonerską kompozytorką i artystką dźwiękową Reiko Yamadą. Wspólnie wyruszamy w podróż, aby rozświetlić cienie przeszłości, aby uhonorować niewypowiedziane historie tych, którzy byli przed nami, i przyjąć przemieniającą moc sztuki w naszym dążeniu do uzdrowienia i odkupienia”.

Megumi Eda jest japońską tancerką, performerką i twórczynią filmową. Jej międzynarodowa kariera taneczna rozpoczęła się w Balecie Hamburskim, gdy miała 17 lat. Pracowała dla Holenderskiego Baletu Narodowego i londyńskiego Rambert Dance Company, z którymi występowała na całym świecie. Ściśle współpracowała z choreografami o światowej sławie, takimi jak John Neumeier, Jiri Kylian, William Forsythe, Krzysztof Pastor, Redha Benteifour, Hans van Manen i David Dawson. W 2004 dołączyła do nowojorskiego, awangardowego zespołu „Armitage Gone! Dance” i wkrótce stała się muzą Karole Armitage. W tym samym roku otrzymała prestiżową nagrodę  Bessie (New York Dance and Performance Awards). W 2014 rozpoczęła współpracę z Yoshiko Chumą jako performerka i twórczyni filmowa. W 2015 otrzymała tytuł Najlepszej Performerki przyznawany przez magazyn „Dance”. Od 2019 roku mieszka w Berlinie. W swojej pracy stara się przesuwać granice artystyczne przez multidyscyplinarne podejście do performansu.

Reiko Yamada jest japońską kompozytorką i artystką dźwiękową, pochodzącą z Hiroszimy. Komponuje utwory koncertowe i tworzy instalacje dźwiękowe. Uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie kompozycji na Uniwersytecie McGill w Montrealu. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. Radcliffe Institute for Advanced Study na Uniwersytecie Harvarda. Jej utwory były prezentowane w takich miejscach jak The Metropolitan Museum Breuer (Nowy Jork) i Sónar Festival (Barcelona). Obecnie pracuje w ICFO (Institute for Photonic Sciences) w Barcelonie.
Jej twórczość koncentruje się wokół badań nad estetyczną koncepcją niedoskonałości w różnych kontekstach.

Szczegóły

Początek:
9 maja
Koniec:
10 maja
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/please-cry/

Miejsce wydarzenia

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
Festiwal Sakura

Tradycja japońska jest dla nas źródłem, inspiracją i punktem odniesienia. Wiedza zawarta w praktyce aikido – ta dotycząca psychofizyczności, uwagi, kontaktu, jak i ta na poziomie etosu – niezmiennie pozostaje głównym horyzontem naszej pracy.

Organizatorzy
Festiwal Sakura © 2024. Projekt współfinansowany przez Wydział Kultury Miasta Wrocławia