
Próby o końcu wojny

Próby o końcu wojny
7 maja @ 19:00 – 20:10
Na podstawie “Antygony” Sofoklesa
W ramach projektu “Praktykowanie działania” zespół Studia Kokyu od grudnia 2024 roku pracował nad tematem pierwszego dnia po zakończeniu wojny.
Punktem wyjścia do pracy była “Antygona”, antyczna tragedia Sofoklesa, akcja której zaczyna się w pierwszym dniu po wojnie, oraz tragedia Eurypidesa “Fenicjanki” opisująca już przebieg samej wojny (w Tebach). Ostatecznie jednak skupiliśmy się w głównej mierze na pierwszych chwilach pokoju – one najbardziej przykuły naszą uwagę i zabrały w badania nad współczesnym wymiarem mitu tebańskiego. Jakimi cechami przemawia on do nas dziś, co możemy w nim dla siebie usłyszeć, jak się w nim przejrzeć? Dziś, 80 lat po zakończeniu II wojny światowej, wsłuchując się w echa bomb wybuchających na terytorium naszego sąsiada, śledząc wieści z konfliktów trwających na całym świcie, zastanawiamy się nad pierwszym dniem pokoju. Jednocześnie tęskniąc za nim i obawiając się czy może to być dzień szczęśliwy. Wierzymy głęboko, że mimo nastrojów jest to dzień potrzebny, nieunikniony, konieczny, nie mniej przeogromnie trudny, kruchy i skomplikowany.
Chcemy zaprosić do wspólnej podróży do serca antycznego mitu, aby spotkać się z pytaniami, które udało nam się wysłyszeć w antycznym tekście.
Spektakl przygotowany specjalnie na IV edycję Festiwalu Sakura. Wrocławskie dni Japońskich Inspiracji.
Reżyseria, prowadzenie projektu: Przemysław Błaszczak
Scenariusz, opracowanie tekstu, dramaturgia, opracowanie muzyczne, koncepcja scenograficzna: zespół Studia Kokyu
Zespół aktorski w składzie: Eirini Arvaniti, Alena Cieplá, Luca Citarelli, David Fonta, Stefania Giammarino, Iza Jem, Rafaella Kavasi, Eleftheria Konstantopoulou, David Llewellyn, Jacopo Storti
Język: angielski
Czas trwania: około 70 minut
Warunki wstępu: bilety 30/40 PLN
Studio Na Grobli Instytutu Grotowskiego (ul. Na Grobli 30-32)