Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Warsztaty Komuso Shakuhachi

27 kwietnia 2023 - 29 kwietnia 2023

Mekawe

Warsztaty prowadzone przez Kogetsu Maekawę Sensei

Warsztaty prowadzone są według wypracowanego stylu konsultacji bezpośredniej z uczniem. Każdy uczestnik ma poczucie bezpośredniego kontaktu i skupienia nauczyciela na pracy ucznia. Praktyka gry na flecie shakuhachi to praktyka osobista, medytacyjna. Jednak na początku trzeba poznać podstawy gry i posiąść odpowiednią technikę oddychania.

Shakuhachi to bambusowy flet prosty, w obecnej formie posiadający pięć otworów (cztery z przodu, jeden z tyłu). Dźwięk wydobywany jest przez umiejętne kierowanie strumienia powietrza na ostrą krawędź ustnika zwanego utaguchi (dosłownie śpiewające usta).

Termin shakuhachi odnosi się do tradycyjnej długości instrumentu, która wynosi 54,54 cm. Shaku jest dawną jednostką miary, równą 30,3 cm czyli stopie angielskiej, która była dzielona na dziesięć części oraz hachi (dosłownie osiem), która stanowiła ósma część shaku. Stąd także pochodzi oznaczenie 1.8 dotyczące standardowego shakuhachi w tonacji D. W praktyce mamy do czynienia z różnymi długościami i tonacjami, od najmniejszych shakuhachi 1.3 aż do największych czyli wersji 3.0 i więcej.

Prawdopodobnie w Egipcie powstała pierwotna wersja instrumentu, który później przywędrował przez Chiny do Japonii. Historia shakuhachi jest ściśle związana z buddyzmem zen. Od wieków po czasy współczesne w Japonii (i nie tylko) wśród mnichów komuso, zwanych kapłanami pustki, praktykowana jest forma medytacji poprzez dźwięk czyli suizen. W prostych słowach można ją opisać jako dążenie do jedności ciała, oddechu i umysłu grającego. Podczas warsztatów dla początkujących będzie można poznać ten japoński instrument, jego historię i spróbować nauczyć się podstaw gry.
Osoby uczestniczące w warsztacie będą pracować na fletach w wersja pcv „student” japońskiego fletu shakuhachi w tonacji D.

Plan pracy:
teoretycznego wprowadzenia na temat dźwięku fletu shakuhachi
ćwiczenia oddechu i wydobywania dźwięku
opis podstawowych dźwięków i ich opalcowanie, próba ich zagrania
prezentacja możliwości artykulacyjnych
poznania możliwości wykorzystania shakuhachi w muzyce i medytacji

Spotkania warsztatowe dają materiał do indywidualnych ćwiczeń lub są wstępem do regularnych zajęć, dotyczących bardziej zaawansowanych technik gry, a także spotkań medytacyjnych (uważności oddechu).

Warsztaty dla osób zaawansowanych odbywają się na zasadzie pracy nad konkretnymi utworami honkyoku pod okiem mistrza Maekawy Kogetsu. Przykładowa lista utworów:

Poziom zaawansowany
1. Nezasaha Kinpuryu: Shirabe, Sagariha, Matsukaze
2. Futaiken: Sanya, Reibo
3. Echigo Myoan: Reibo

Poziom średniozaawansowany:
1. Fusaiji: Tamuke
2. Myoan: Kyorei

Poziom początkujący
1. Choshi
2. Yamato Choshi

Mistrzowi Kogetsu Maekawie w trakcie warsztatów towarzyszyć będzie Hojun Szpu-nar, bezpośredni uczeń mistrza, tłumacz języka japońskiego oraz uczeń-asystent Marcin Żekało, pasjonat i popularyzator shakuhachi w Polsce.

Kogetsu Maekawa Sensei jest nauczycielem Kinpu-ryu i Myoan-ryu oraz specjalnej techniki oddychania zwanej gyakufukushiki-tanden-kokyuho (oddychanie odwrotno-przeponowe). Sensei Kogetsu Maekawa jest cenionym nauczycielem tradycyjnej szkoły shakuhachi Fuke Zen. Maekawa jest uczniem i kontynuatorem mistrza Okamoto Chikugai, jednego z wielkich mentorów shakuhachi XX wieku, który zasłynął jako kolekcjoner utworów z różnych grup shakuhachi rozproszonych po Japonii. Mistrz Maekawa jest członkiem zarządu grupy badawczej Komaku Shakuhachi i ma rozległą wiedzę na temat różnych szkół (ryū) z tak zwanej grupy Myoan. Posiada licencję shihan zarówno Kinpu ryu, jak i Myōan ryu. Często uczy Kinpu ryu w mieście Hirosaki w prefekturze Aomori – miejscu, z którego pochodzi Kinpu ryu, aby wspomóc wysiłki regionu w zachowaniu i utrzymaniu żywej lokalnej sztuki. Mistrz Maekawa jest też prezesem organizacji Kogetsukai, która aktywnie podtrzymuje tradycję związaną z Fuke Zen

Szczegóły

Początek:
27 kwietnia 2023
Koniec:
29 kwietnia 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/warsztaty-komuso-shakuhachi/

Miejsce wydarzenia

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
Festiwal Sakura

Tradycja japońska jest dla nas źródłem, inspiracją i punktem odniesienia. Wiedza zawarta w praktyce aikido – ta dotycząca psychofizyczności, uwagi, kontaktu, jak i ta na poziomie etosu – niezmiennie pozostaje głównym horyzontem naszej pracy.

Organizatorzy
Festiwal Sakura © 2024. Projekt współfinansowany przez Wydział Kultury Miasta Wrocławia